reklama

Trwa II Samorządowy Kongres Klimatyczny w Łodzi. Do EC1 przyjechali politycy z całej Polski

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Śliwiński

Trwa II Samorządowy Kongres Klimatyczny w Łodzi. Do EC1 przyjechali politycy z całej Polski - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
46
zdjęć

Najbliższe dwa dni przebiegną w Łodzi pod hasłem „Najlepsze pomysły kiełkują w maju”. | foto Tomasz Śliwiński

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości ŁódźNajbliższe dwa dni przebiegną w Łodzi pod hasłem „Najlepsze pomysły kiełkują w maju”.
reklama

18 maja rozpoczął się w naszym mieście II Samorządowy Kongres Klimatyczny, który odbywa się w Hali Maszyn EC1. Na wydarzenie zostali zaproszeni politycy z całego kraju, ale nie zabrakło także przedstawicieli Parlamentu Europejskiego.

Jako pierwsza zabrała głos prezydent Hanna Zdanowska, która podkreśliła, że zamiast kupować węgiel od Rosji, powinniśmy przeznaczyć te pieniądze na ekologię

- Przed wybuchem wojny, Rosja sprzedała 51 mln ton węgla do państw Unii Europejskiej, w tym 9 mln kupiła Polska. Wydano pieniądze, które powinny być przeznaczone na OZE, ekologiczny transport i oszczędność energetyczną budynków

- mówiła Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Podczas mowy otwierającej wydarzenia zachęcono gości i prelegentów, aby wspólnie planować zielone pomysły, które można zbudować w oparciu o autopsję. 

reklama

- Myśląc o zbudowaniu nowej synergii poprosiłam państwa o udział w drugiej edycji Kongresu Klimatycznego. Jestem przekonana, że będzie to doskonała okazja do wymiany własnych doświadczeń, poznania najnowszych trendów oraz rozwiązań, oraz zapoznania się z planami i projektami przyszłości w całej Europie

- powiedziała prezydent Łodzi.

Wśród prelegentów pojawili się także prezydenci innych miast wojewódzkich oraz przedstawiciel Parlamentu Europejskiego.

II Samorządowy Kongres Klimatyczny w EC1 w Łodzi

Po wystąpieniu prezydent Łodzi, swoją przemowę wygłosił Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej oraz Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Jeszcze dziś odbędą będzie się debata liderów miast na temat neutralności klimatycznej, w której wezmą udział m.in. Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania oraz Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, prezentacja pakietu zmian legislacyjnych nt. klimatu oraz panel „Miasta – liderzy rewolucji w dziedzinie czystej energii i technologii”, rozmowy o potencjale OZE czy edukacji ekologicznej.

reklama

Także dziś swoje wystąpienie będą mieć panowie Pustelnikowie – Piotr, alpinista i zdobywca Korony Himalajów oraz Adam, wiceprezydent Łodzi na temat zmian w klimacie.

Spotkania polityków z młodzieżą podczas Samorządowego Kongresu Klimatycznego w Łodzi

W ramach wydarzenia zostały zaplanowane  także spotkania z młodzieżą. Chwilę po godzinie 11. z młodymi ludźmi spotkał się Frans Timmermans w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1.

Na jutro, 19 maja zaplanowano także eko-kulinarne warsztaty w Off Piotrkowska. Odbędą się one w godzinach 12 – 16. Wezmą w nich udział osoby, które wygrały wstęp w zorganizowanym przez miasto konkursie.

Po godzinie 16 będą w Fabryce Wigrencja, przy Sienkiewicza 75/77 odbędzie się dyskusja eksprertów z obszaru ochrony klimatu. Wystąpią na niej Marcin Popkiewicz, analityk megatrendów; Szymon Malinowski, dyrektor Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki UW oraz Szymon Bujarski autora profilu Dziennikarz dla Klimatu.

reklama

Pikieta przed EC1. Wygłoszono list otwarty

Przed rozpoczęciem II Samorządowego Kongresu Klimatycznego miała miejsce pikieta eko-aktywistów. Podczas niej wygłoszono list otwarty i zwrócono uwagę, że miasto powinno uchronić Widzew i Retkinię przed budową kolejnych spalarni śmieci.

- My, mieszkańcy, protestujemy przeciwko ekościemie (greenwashingowi) realizowanej przez liderów samorządowych. Jak Polska długa i szeroka prezydenci, burmistrzowie i wójtowie mówią nam z jednej strony, że „troska o środowisko to nasza wspólna sprawa”, a z drugiej podejmują działania antyekologiczne budując spalarnie śmieci. Zwracamy uwagę, że zarówno na forum ONZ, jak i Unii Europejskiej spalarnie przestały już być postrzegane jako rozwiązanie, lecz raczej jako droga do katastrofy klimatycznej

- napisano w liście otwartym, pod którym podpisał się m.in. Instytut Spraw Obywatelskich.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama