Po raz obchody Bożego Ciała w Polsce zorganizowano w 1320 roku. Pierwszy, zachowany opis procesji pochodzi z Płocka i zawiera kilka kluczowych zwrotów. Przede wszystkim było to wydarzenie z licznymi barwami, głośnymi śpiewami oraz wyjątkowymi strojami. Tak jak w XIV wieku, tak i obecnie wierni wychodzą również na ulice, gdzie oddają hołd Chrystusowi przy czterech ołtarzach.
Na wsiach w całej Polsce odchody Bożego Ciała to także kwiaty. Piękne, różnorodne i sypane tuż przed nadejściem niesionej Hostii konsekrowanej w monstrancji.
Do dziś nieodłącznym elementem wielu procesji są wianki, gałązki brzozy, a także wiele lokalnych zwyczajów. Dla przykładu w Łowiczu, Opocznie i Rawie Mazowieckiej podczas procesji, są również dumnie noszone stroje regionalne, które podkreślają lokalny wymiar procesji. W innych częściach kraju tradycje są ściśle związane z położeniem miejsc kultu. Dla przykładu krakowskie procesje stały się słynne na całą Polskę, gdyż od wielu lat ich organizacja prowadzi od Wawelu do katedry mariackiej, a procesje warszawskie są prowadzone od katedry świętojańskiej w kierunku placu Zamkowego, i dalej traktem królewskim.
Sprawdźcie naszą galerię, w której przeniesiecie się do początku lat 90. Tak wtedy przygotowywano procesje Bożego Ciała w Łowiczu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.