Z roku na rok, dowiadujemy się, jak skala zachorowania na depresję drastycznie rośnie. Szczególnie okres pandemii pokazał, jak wsparcie psychiczne jest ważne, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
Z problemami natury psychicznej borykają się także nastolatkowie, którzy walczą z nieprzyjemnymi myślami, w okresie dojrzewania. Dzieci i przyszli dorośli, nie są na szczęście pozostawieni sami sobie, a wspólna akcja Rzecznika Praw Dziecka z miastami w całej Polsce, teraz też z Łodzią, ma o tym wprost przypomnieć.
Pojawił się apel do dzieci, aby pamiętały, że dzwoniąc pod numer 800 12 12 12, nie zostaną pozostawione bez pomocy.
- Pomoc dzieciom nie ma barw politycznych, wszyscy powinniśmy się jednoczyć w tej sprawie, i za to bardzo dziękuje pani prezydent, która porozumiała się ze mną, w tej sprawie.
- mówił Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka.
Jak zaznacza rzecznik, cały czas trwa walka o to, aby dzieci mogły mieć spokojnej dzieciństwo.
- Dziś jest taki trochę pochmurny dzień, ale często w życiu dzieci bywają znacznie bardziej mroczne. Ten telefon ma pomóc, aby ten mrok, został rozwiany i pojawiło się słońce, które sprawi, że u dzieci pojawi się uśmiech
- dodaje rzecznik.
Jak podaje Biuro Rzecznika Praw Dziecka, tylko w 2022 roku, dzieci skorzystały z dziecięcego telefonu zaufania ponad 50 tysięcy razy.
Pomoc psychologiczna dla dzieci przez telefon i Internet
Pomoc jest udzielana nie tylko przez telefon, ale także za pomocą chatu internetowego. W ubiegłym roku, z prośbą o pomoc na chacie napisało 10 tysięcy dzieci.
- Tysiące dzieci każdego dnia, jadą tramwajem do i ze szkoły, na zajęcia pozaszkolne. Taki tramwaj ma pomóc im zapamiętać ten numer, aby w razie kryzysu, czy oni sami, czy ktoś z ich otoczenia pamiętał, że może liczyć na pomoc
- zaznacza Mikołaj Pawlak.
Dziecięcy Telefon Zaufania to prawie 200 telefonów dziennie. Psycholodzy, psychiatrzy i terapeuci każdego dnia, nie tylko pomagają dzieciom zrozumieć otaczających ich świat, ale także walczą o ich życie.
Tylko w tym roku, a mamy dopiero kwiecień, dzięki Dziecięcemu Telefonowi Zaufania, udało się uratować życie prawie 100 dzieci, którzy zadzwonili o pomoc, chwilę przed tragedią.
Bez pomocy nie zostaną także dzieci, które uciekły przed wojną w Ukrainie. Przy Piotrkowskiej 90, działa specjalny punkt rzecznika Praw Dziecka, który oferuje pomoc wszystkim uchodźcom, zarówno w języku ukraińskim, a także rosyjskim.
- To dla nas zaszczyt, że może udostępnić ten tramwaj. Traktujemy to jako wyzwanie, a tramwaj jest naprawdę dobrym nośnikiem reklamy i jeździ po całym mieście
- powiedział Zbigniew Papierski, prezes MPK – Łódź.
Z problemem braku spokojnego dzieciństwa, w swoim rodzinnym domu, zmagają się dzieci z całej Polski. Także w Łodzi.
Tysiące dzieci w pieczy zastępczej
Jedną z przyczyn jest niestety przemoc psychiczna i fizyczna.- Obecnie w pieczy zastępczej mamy 2000 dzieci. Nie wychowują się one niestety w swoich biologicznych rodzinach, a jednych z najważniejszych przyczyn jest właśnie przemoc. Jeśli dzieci będą mieć szansę zareagować, ich życie stanie się lepsze i uda się wpłynąć na sytuacje, aby ich się rodziny się ogarnęły
- zaznaczył Marcin Kopytek, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych.
Rzecznik Praw Dziecka apeluje, że numer 800 12 12 12, dostępny jest przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.