reklama

Ratownicy na czterech łapach z GRS OSP Jędrzejów. W zawalonym budynku znajdą każdą żywą osobę [zdjęcia]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ratownicy na czterech łapach z GRS OSP Jędrzejów. W zawalonym budynku znajdą każdą żywą osobę [zdjęcia] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
26
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości ŁódźW zawalonym budynku znajdą każdą żywą osobę. W Grupie Ratownictwa Specjalistycznego OSP Łódź-Jędrzejów "pracują" dwa z trzech w województwie łódzkim psów gruzowiskowych.
reklama

- W treningu jest łącznie 10 czworonogów, z czego pięć ma uprawnienia do poszukiwań terenowych, a dwa do gruzowiskowych - wyjaśnia Anna Leśkiewicz z OSP Łódź-Jędrzejów.

Pies gruzowiskowy musi mieć do poszukiwań predyspozycje. Można je zauważyć około 6 tygodnia życia.

- Przede wszystkim powinien lubić ludzi, nie wykazywać agresji ani lęku - mówią ratownicy. - Przy wyborze czworonożnych pomocników niekoniecznie kierujemy się rasą, raczej owymi predyspozycjami i wielkością psa.

Tory przeszkód i poligony gruzowiskowe

Przewodnicy psów z OSP Łódź-Jędrzejów spotykają się na treningach przynajmniej dwa razy w tygodniu. Na miejscu czworonogi ćwiczą podstawowe elementy pracy poszukiwawczej, ale także współpracę - m.in. pokonywanie toru przeszkód. Z kolei na wyjazdach na tzw. poligony gruzowiskowe (znajdują się m.in. w Gdańsku, Nowym Sączu czy Pstrążu) trenują bardziej skomplikowane przeszukania zawalonych budynków. W tych miejscach przeprowadzane są także egzaminy państwowe dla zespołów poszukiwawczych.

reklama

- Bo każdy pies w służbie oraz jego przewodnik muszą mieć certyfikat potwierdzający ich umiejętności - tłumaczy Zofia Zgierska. - Certyfikaty trzeba odnawiać, w zależności od rodzaju specjalizacji (terenowej bądź gruzowiskowej), co 12, 18 lub 24 miesiące. Egzaminy są bardzo trudne i kilkuetapowe.

Z psem trzeba ćwiczyć cały czas

Żeby utrzymać psa poszukiwawczego w najwyższej formie, trzeba cały czas z nim ćwiczyć. Trening składa się z trzech podstawowych elementów: współpracy, lokalizacji i oznaczania.

- Współpraca to wzajemne zaufanie i posłuszeństwo psa, który musi reagować na wydawane także z dystansu polecenia i wskazówki przewodnika - mówią ratownicy. - Lokalizacja następuje wtedy, kiedy pies dostaje zapach poszukiwanej osoby, analizuje go i dociera do źródła. Oznaczanie to informowanie przewodnika o odnalezieniu.

reklama

Bardzo ważna jest motywacja

Bardzo ważna dla pracujących w ten sposób czworonogów jest motywacja. Zwierzaki muszą wiedzieć, że na końcu zawsze będzie nagroda: czy to zabawa i przytulanie z przewodnikiem, czy smakołyk.

Grupa Ratownictwa Specjalistycznego OSP Łódź-Jędrzejów wyjeżdża do kilkudziesięciu akcji ratowniczych rocznie. Ich psy brały udział w m.in. poszukiwaniach rannych w wybuchu gazu w domu w Janówce (powiat łódzki wschodni), do którego doszło w 2019 roku, w 2021 roku w Kaczorowie (powiat skierniewicki), w 2022 roku w Mokrej Prawej (powiat skierniewicki).

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama