reklama

Objawy zawału serca leczyła... wódką. Teraz zapłaci za bezzasadne wezwanie pogotowia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Objawy zawału serca leczyła... wódką. Teraz zapłaci za bezzasadne wezwanie pogotowia - Zdjęcie główne

W 2022 roku ​zespoły ratownictwa medycznego na terenie kraju zrealizowały 2,1 mln nieuzasadnionych wezwań. | foto archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźŻarty ze służby zdrowia nie popłacają. Przekonała się o tym 39-letnia mieszkanka Łodzi, która będzie musiała zapłacić 500 zł grzywny za bezzasadne wezwanie pogotowia ratunkowego. Wyrok w tej sprawie wydał w tym tygodniu Sąd Rejonowy dla Łodzi Widzewa.
reklama

Interwencja medyków miała miejsce 6 kwietnia br. Zespół otrzymał wezwanie do 39-letniej kobiety, która kilka minut wcześniej, dzwoniąc pod numer alarmowy, informowała o bólu w klatce piersiowej. Takie objawy mogą wskazywać na zawał serca, więc ratownicy natychmiast pospieszyli kobiecie z pomocą.

Zaczęła pić przy ratownikach

Niestety, po dotarciu na miejsce okazało się, że domniemana pacjentka jest... pijana. Odczuwane przez nią od ponad dwóch tygodni symptomy w żaden sposób nie sugerowały zawału. 39-latka zapytana, dlaczego nie zgłosiła się do lekarza rodzinnego stwierdziła, że nie miała na to czasu, a dolegliwości leczyła sama - alkoholem. Następnie otworzyła butelkę ​i zaczęła pić przy ratownikach...

reklama

Stan kobiety w żaden sposób nie uzasadniał wezwania pogotowia. Dlatego też ratownicy zadzwonili po patrol policji. 39-latka odmówiła przyjęcia mandatu za spowodowanie fałszywego alarmu. Sprawę skierowano do sądu, który po jej rozpatrzeniu nałożył na kobietę grzywnę. Wraz z pozostałymi kosztami sprawczyni bezpodstawnego wezwania zapłaci 720 zł.

Kiedy wezwać pogotowie?

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 8 września 2006 roku o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz.U. 2006, poz. 1720) zadaniem Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego jest niesienie pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Mianem tym przyjęto natomiast określać:
- stan polegający na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub uszkodzenie ciała, lub utrata życia, wymagający podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych i leczenia.

reklama

Istotne znaczenie ma tutaj kryterium nagłości wystąpienia objawów. Dolegliwości odczuwane od 2 tygodni z pewnością wspomnianego kryterium nie spełniają. Dlatego w takich przypadkach należy zgłaszać się do poradni podstawowej opieki zdrowotnej lub - po godz. 18 - poradni nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej.

​Konsekwencje wywołania fałszywego alarmu

Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia w 2022 roku ​zespoły ratownictwa medycznego na terenie kraju zrealizowały 2,1 mln nieuzasadnionych wezwań. Stanowiło to 40 proc. wszystkich interwencji pogotowia ratunkowego.

- Nieuzasadnione ​wezwanie pogotowia ratunkowego może odebrać życie osobie, która faktycznie potrzebuje pomocy - mówi Adam Stępka, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi. - Nagłe zatrzymanie krążenia, zawał mięśnia sercowego, udar czy wypadek komunikacyjny to sytuacje, w których istotne znaczenie ma czas dotarcia ratownika. Jeśli w tej sytuacji najbliższy zespół ratownictwa medycznego będzie zajęty udzielaniem pomocy osobie, która powinna zgłosić się do innych placówek systemu ochrony zdrowia, ratunek może przyjść za późno.

reklama

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama