Akt oskarżenia przeciwko 27 osobom zamieszanym w zorganizowanej grupie przestępczej trafił do Sądu Okręgowego w Łodzi pod koniec lipca. Wśród nich to mieszkańcy województw kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego, łódzkiego, a także obywatele Danii. Grupa mężczyzn zajmowała się sprowadzeniem krajanki tytoniowej i tzw. praniem brudnych pieniędzy.
Straż Graniczna zatrzymała łodzian, którzy kierowali grupą przestępczą
Grupa działała w latach 2016 – 2019 i sprowadzała tytoń z Litwy do Polski jednocześnie wystawiając fikcyjne faktury oraz listy przewozowe na firmy z Niemiec.
- Każdy z członków grupy miał w niej swoją rolę. Jedni organizowali zakup tytoniu bez obowiązujących znaków skarbowych akcyzy. Kolejni przewozili, pilotowali dostawy, przechowywali i pilnowali nielegalnego towaru. Pozostali zajmowali się dalszą dystrybucją suszu tytoniowego. Byli też tacy, którzy znaleźli zatrudnienie przy produkcji tytoniu. W ciągu 12 godzin, 3 potrafiło pokroić nawet 2 tony liści. Każdy z nich otrzymywał 50 groszy za 1 kg pociętej krajanki.
- informuje chor. SG Konrad Szwed, Komenda Główna Straży Granicznej.
Śledztwo wykazało, że grupą kierowało dwóch mężczyzn, oboje pochodzili z Łodzi.
- Najważniejszy był 68-latek z Łodzi. Sprowadził z Litwy do Polski na „lewych fakturach” ponad 485 ton krajanki tytoniowej. Spowodował Straty Skarbu Państwa na kwotę 240 mln zł. Ponadto osobiście nadzorował lewe transakcje. W okresie prowadzonej przestępczej działalności przelał środki pieniężne w kwocie prawie 873 tys. euro oraz 880 tys. zł poprzez rachunki bankowe, należące do niemieckich firm. Następnie lewe pieniądze trafiały na konta podmiotów znajdujących się na terytorium Litwy, trudniących się sprzedażą suszu tytoniowego
- dodaje.
Drugi 51-letni łodzianin zakupił 570 tysięcy krajanki tytoniowej, a straty wyceniono na 299 milionów złotych.
Wśród 27 zatrzymanych osób, aż 17 ma już na swoim koncie wcześniejsze wyroki. Zatrzymanym przywódcom z Łodzi grozi teraz 10 lat więzienia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.