Dotychczas o robotach, które pomagają nam w codziennych czynnościach, słyszeliśmy podczas akcji jednego z hipermarketów. Wiele klientów robiło sobie z nim zdjęcia, obserwowało jak pracuje, a nawet prowadziło rozmowę.
W Łodzi pojawił się w zeszłym roku i gościł przez kilka tygodni w wielu sklepów. Obecnie nie jest już dostępny, ale to nie powód, aby nie zobaczyć go w innym środowisku.
Od wielu miesięcy pomaga także obsłudze i gościom restauracji Dzielna 52, na ul. Narutowicza w Łodzi. Oprócz pomagania w zakupach czy dostarczaniu dań, to nie koniec możliwości, jakie oferuje taki robot.
Szkoła Filmowa w Łodzi kupiła robota sprzątającego
Ostatnie miesiąca to dla wielu z nas próba cięcia kosztów i unikania niepotrzebnych wydatków. Problem ten dotyka także łódzką filmówkę. Tylko w tym roku wydatki na utrzymanie czystości wzrosty o prawie pół miliona złotych.
- Dotychczas korzystaliśmy z usług firm sprzątających w ramach outsourcingu, wyłaniając usługodawców w kolejnych postępowaniach przetargowych. Niestety najkorzystniejsza oferta złożona w ubiegłorocznym przetargu znacząco przekraczała zaplanowany przez Szkołę budżet, wynosząc o blisko 70% więcej niż w roku poprzedzającym (wzrost ceny z ok. 700 tys. zł do ok. 1, 2 mln zł rocznie)
- mówi Igor Duniewski, kanclerz Szkoły Filmowej w Łodzi.
Oszczędności liczone w setkach tysięcy złotych to duże wsparcie dla szkoły.
- Przeprowadzone analizy wskazały, że realizując czynności sprzątania samodzielnie, poprzez zbudowanie zespołu naszych pracowników, jesteśmy w stanie wygenerować istotne oszczędności
- dodaje.
Mechaniczny „pomocnik” sprawuje się bardzo dobrze, do tego stopnia, że łódzka szkoła nie kończy zakupów.
Będzie kolejny robot w Szkole Filmowej w Łodzi
Planowany jest kolejny zakup, który także pomoże oszczędzać jeszcze bardziej.
- Na tę chwilę, duże urządzenie autonomiczne pracuje w budynku Centrum Nowych Mediów. Z uwagi na bardzo wysokie oceny efektów jego pracy, formułowane zarówno przez personel sprzątający jak i użytkowników budynku, planujemy w najbliższym czasie nabycie drugiego urządzenia, które pomoże naszym pracownikom w utrzymaniu czystości w Hali Filmowej, Studiu Telewizyjnym oraz w ciągach komunikacyjnych budynku „Z”
- informuje kanclerz Szkoły Filmowej w Łodzi. Zakupiony przez szkołę filmową robot sprzątający może pracować 180 minut przy czyszczeniu i 420 minut przy mopowaniu powierzchni.
Dzielny robot także w Dzielnej 43
Jak wygląda praca robota w praktyce, łodzianie mogą się przekonać, od czerwca ubiegłego roku w neapolitańskiej pizzerii Dzielna 43 przy ul. Narutowicza w Łodzi. O to jak się sprawuje robot-kot, o imieniu „Bella”, który pomaga na co dzień obsłudze, zapytaliśmy Michała Kowalskiego, właściciela restauracji Dzielna 43.
- Od kiedy dołączył do nas robot-kelner wiele się zmieniło. Przede wszystkim staliśmy się rozpoznawalni, wpłynęło to dobrze ze strony marketingowej, a z drugiej strony bardzo nam pomaga. Każdego dnia goście, którzy nas odwiedzają mogą zobaczyć, jak codziennie jeździ po sali i dostarcza dania wprost do stolików. Także nie jest to tylko atrakcja ale też pomoc dla nas
- mówi dla portalu TuŁódź.pl, Michał Kowalski.
Wiele się mówi, że już wkrótce to właśnie roboty zaczną wykonywać za nas, coraz to trudniejsze zadania. Czy kelnerzy mogą obawiać się o swoją przyszłość?
- Po roku mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że fakt, że mamy robota, nie wpłynął na liczbę naszych pracowników. Zmienił się sposób pracy, oczywiście na plus, bo to ułatwienie. Pojawiały się nie tylko u nas, ale i globalnie obawy, że pracownicy stracą swoją pracę, lecz na ten moment nie widzę takich zagrożeń
- dodaje właściciel restauracji Dzielna 43.
Robot, oprócz dostarczania dań gościom restauracji, potrafi także wiele innych rzeczy.
- Pomaga nam zarówno w codziennej pracy, jak i w przypadku imprez okolicznościowych. Na co dzień dostarcza dania do stolików, ale kiedy organizujemy np. urodziny, to potrafi witać gości na wejściu, przywieźć tort, a także zaśpiewać
- mówi właściciel restauracji Dzielna 43.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.