reklama

Kolejne incydenty z użyciem sygnału kolejowego radio-stop. Tym razem pociągi stanęły w Łódzkiem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Karolina Wolska/poglądowe

Kolejne incydenty z użyciem sygnału kolejowego radio-stop. Tym razem pociągi stanęły w Łódzkiem - Zdjęcie główne

Pociąg Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej | foto Karolina Wolska/poglądowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźTrwa kolejny dzień utrudnień związanych z używaniem radio-stopu na polskich liniach kolejowych.
reklama

Pierwsze zatrzymania pociągów miały miejsce w nocy z piątku, 25 sierpnia, na sobotę, 26 sierpnia. Pociągi zatrzymały się w województwie zachodniopomorskim, a przyczyną było nieuprawnione użycie sygnału radio-stop. 

Nieuprawnione użycie sygnału radio-stop w Łódzkiem

Na kolei ten sygnał używany jest przede wszystkim w sytuacjach zagrożenia i polega na natychmiastowym zatrzymaniu wszystkich znajdujących się w pobliżu pociągów.

- Odebranie sygnału radio-stop skutkuje natychmiastowym zatrzymaniem wszystkich pociągów, których radiotelefony pracują na danej częstotliwości. Powoduje on automatyczne zatrzymanie składów w danym rejonie. System, który ma na celu zapewnienie podróżnym maksimum bezpieczeństwa, zadziałał bezbłędnie

reklama

- informowały w nocy z piątku na sobotę PKP PLK.

Zatrzymały się wtedy składy jadące po linii kolejowej na odcinku Daleszewo – Szczecin Główny i Choszczno – Szczecin Główny.

25 pociągów zatrzymało się po użyciu radio-stop

Jak informuje nas rzecznik PKP PLK, do podobny sytuacji doszło także we wtorek, 29 sierpnia. Tym razem również na terenie województwa łódzkiego.

- Dzisiaj do godziny 13:00 na sieci kolejowej w Polsce odnotowano nieuprawnione użycie sygnału radio stop w woj. łódzkim, mazowieckim, opolskim i pomorskim. Nie było zagrożenia dla pasażerów. W wyniku nieuprawnionego użycia sygnału radio stop zatrzymanych zostało łącznie 25 pociągów (średnie opóźnienie pociągu to 7 minut). Wszystkie przypadki zostały zgłoszone do odpowiednich służb, których zadaniem jest ustalenie okoliczności

reklama

- informuje portal TuLodz.pl Karol Jakubowski, rzecznik PKP Polskich Linii Kolejowych.

Przez cały czas trwa wyjaśnianie przyczyn tego zdarzenia.

- Obecnie sieć kolejowa jest przejezdna. Linie kolejowe są stale monitorowane. Działa zespół złożony z przedstawicieli zarządcy infrastruktury i przewoźników, który w przypadku wystąpienia utrudnień na sieci ma zapewnić sprawną komunikację

- dodaje.

Jak informuje RMF FM, na terenie województwa łódzkiego do zatrzymania pociągów we wtorek, 29 sierpnia doszło dwa razy. Po raz pierwszy o 5:30 na cztery minuty w Gomunicach i po raz drugi o 5:52 w nastawni Łódź-Kaliska.

Pociągi w Łódzkiem stanęły

W ostatnich dniach miało także dojść do zatrzymania dwóch mężczyzn odpowiedzialnych za nieuprawnione nadanie sygnału radio-stop. Jeden z nich to 29-letni policjant, a drugi 24-latek z powiatu skierniewickiego.

reklama

Na X (dawniej Twitter) pojawiły się nagrania z rzekomej emisji hymnu Rosji na kanałach łączności kolejarzy.

Do sprawy odniósł się również Stanisław Żaryn, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych i pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej

- Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, we współpracy z innymi instytucjami - PKP, Policją i UKE oraz Służbą Ochrony Kolei, prowadzi działania mające na celu ustalenie przyczyn nieuprawnionego wykorzystania systemu łączności używanego do zarządzania ruchem kolejowym w PL.

- napisał na X (dawniej Twitter) Stanisław Żaryn.

reklama

W sprawę została zaangażowana Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, policja, Straż Ochrony Kolei, a także przewoźnicy PKP Intercity, Polregio i PKP Cargo.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama