Do jesiennych wyborów coraz mniej czasu, a jak poinformował ostatnio prezydent RP odbędą się one dokładnie 15 października. Wielu polityków swoją kampanię wyborczą już rozpoczęło, a jednym z jej elementów jest rozwieszanie politycznych banerów i rozdawanie ulotek.
Niektóre z politycznych banerów zostały już rozwieszone m.in. na pl. Niepodległości, na ul. Rzgowskiej oraz na ul. Sterlinga. Taki baner może wywiesić każdy z nas na swojej posiadłości, ale inne przepisy obowiązują w przestrzeni publicznej.
Ogłoszono datę jesiennych wyborów parlamentarnych w Polsce
Przestrzenią publiczną są również publiczne drogi, w tym te szybkiego ruchu oraz autostrady. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wydało komunikat, w którym zwraca się uwagę na wieszanie plakatów wyborczych w kluczowych miejscach.
- Umieszczenie plakatu wyborczego w pasie drogowym drogi krajowej wymaga zezwolenia zarządcy tej drogi. To decyzja administracyjna, w której zostanie naliczona stosowna opłata za zajęcie pasa drogowego. Za plakat wyborczy umieszczony bez takiej zgody naliczana będzie kara pieniężna. Plakaty umieszczone w pasie drogowym lub w jego sąsiedztwie, które zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego, będą usuwane
- informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Jak podkreśla GDDKiA zawieszenie banerów wyborczych musi mieć odpowiednią zgodę, a wybór miejsca nie może wpływać na bezpieczeństwo kierowców
- Równocześnie informujemy, że reklamy nie mogą być umieszczane: w obrębie oddziaływania skrzyżowania, na znakach drogowych, wiaduktach kolejowych w obrębie pasa drogowego, jak również w pasie drogowym poza obszarem zabudowanym, z wyłączeniem parkingów i miejsc obsługi podróżnych.
- czytamy w komunikacie.
Zgłoszenia o złamaniu zakazu wieszania banerów wyborczych można zgłaszać bezpośrednio do GDDKiA lub na policję.
- Ponadto podkreślić należy, że na podstawie art. 110 § 5 Kodeksu wyborczego, cyt.: „Policja lub straż gminna jest obowiązana usuwać na koszt komitetów wyborczych plakaty i hasła wyborcze, których sposób umieszczenia może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo bezpieczeństwu mienia bądź bezpieczeństwu w ruchu drogowym.”. W związku z powyższym informujemy, że w sytuacji uznania przez zarządcę drogi krajowej, że dany plakat wyborczy, umieszczony w pasie drogowym lub w jego sąsiedztwie, zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, o fakcie tym niezwłocznie będą powiadamiane odpowiednie służby
- podkreśla GDDKiA.
Tegoroczne wybory parlamentarne odbędą się 15 października 2023 r.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.