reklama

Choruje na chłoniaka opornego na leczenie. W Łodzi sfinansowano jej podanie leku "ostatniej szansy" za milion złotych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Choruje na chłoniaka opornego na leczenie. W Łodzi sfinansowano jej podanie leku "ostatniej szansy" za milion złotych - Zdjęcie główne

Wcześniejsze leczenie pacjentki nie przynosiło rezultatu | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźTo bardzo dobra wiadomość dla osób, których leczenie nowotworowe nie przynosi rezultatów. W Łodzi po raz pierwszy zastosowano właśnie nowoczesną i bardzo kosztowną terapię. Dla wiele chorych to leczenie ostatniej szansy.
reklama

Terapia zrekombinowanymi limfocytami T (CAR-T) została zastosowana u pacjentki z opornym na leczenie chłoniakiem rozlanym z dużych komórek B.  Po raz pierwszy w Łódzkiem została ona sfinansowana przez NFZ.

Kosztowne leczenie nowotworu. Zapłaciło za nie NFZ 

Anna Lider, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału funduszu informuje, że NFZ opłacił podanie preparatu z przeprogramowanymi limfocytami T z pieniędzy z Funduszu Medycznego. Przełomowa terapia CAR-T jest finansowana dla polskich pacjentów od maja 2021 r. Zgodnie z obwieszczeniem ministra zdrowia koszt preparatu to ponad milion złotych. Pierwsza terapia komórkowa i genowa CAR-T jest od 1 września 2021 r. refundowana w Polsce dla chorych na ostrą białaczkę limfoblastyczną.

reklama

Terapia daje szansę na wydłużenie życia, a nawet wyleczenie choroby u pacjentów, u których lekarze wyczerpali aktualnie dostępne metody postępowania. W programie lekowym dla chorych na chłoniaka, z którego skorzystała pacjentka Szpitala Kopernika, terapia CAR-T jest dostępna dla chorych od 1 maja 2022 r.

 - wyjaśnia Anna Leder. 

Fundusz Medyczny nadzieją na leczenie ostatniej szansy 

Terapia jest finansowana z pieniędzy, które Łódzki NFZ otrzymał na ten cel z Funduszu Medycznego. Z tego funduszu pochodzą między innymi, pieniądze na technologie lekowe o wysokiej wartości klinicznej (TLK), takie jak właśnie Kymriah, czyli terapia zastosowana u pacjentki z chłoniakiem.

reklama

Dzięki niemu udostępniane są pacjentom leki dotychczas dostępne na rynku, lecz nierefundowane ze środków publicznych.

Artur Olsiński dyrektor ŁOW NFZ przyznaje, że w Łódzkiem finansowanych jest ponad 100 programów lekowych. W 2022 r. na leczenie chorych, którzy potrzebowali nowoczesnych leków i terapii fundusz wydał pół miliarda złotych.

Chcemy, żeby pacjenci w Łódzkiem, dla których często jest to terapia ostatniej szansy, mieli do nich dostęp. Jesteśmy gotowi sfinansować leczenie takich chorych w ramach programów lekowych, takich jak program leczenia chłoniaków, który obejmuje przełomową terapię CAR-T

 -wyjaśnia szef łódzkiego funduszu. 

Do tej przełomowej terapii pacjentów kwalifikuje zespół ekspertów złożony z hematologów i onkologów, czyli Zespół Koordynacyjny ds. CAR-T powoływany przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, którego przewodniczącym jest prof. dr hab. n. med. Jan Styczyński z Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy. 

reklama

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tuzgierz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama